Hlavné menu

Naše aktivity, úspechy a
splnené ciele

• Iniciovali sme zrušenie vekovej hranice pre schvaľovanie imunomodulačnej liečby
  • Vydali sme špeciálne DVD určené všetkým pacientom s rôznym druhom postihnutia
  • Sme spoluorganizátori vydanej knihy 22 autorov - pacientov s SM : "Môj život so sklerózou multiplex."
  • Sfunkčnili sme chránenú dielňu Scaraberus
  • Sme organizátorom najväčšej hlavnej akcie KROK S SM - DEŇ NÁDEJE
  • ...a mnoho ďalších (zobraziť)

Podpora sociálne znevýhodnených

Zhmotnená myšlienka je čin... čítajte viac >>

Darujme.sk

Darujte online

Ďakujeme.sk

Môj dar:

Pridajte sa k nám!
Združenie sclerosis
multiplex Nádej na Facebooku

Sponzori

Istropolitana Snowball Communications Nadačný fond Slovak Telekom Biogen Idec Teva Bratislava - Staré Mesto Merck Serono Novartis Jemné melódie GlaxoSmithKline BORA sort Sanofi Shell

Chránená dielňa

Chránená dielňa Scarabeus

Partner

Biogen Idec

Sociálne problémy, kompenzácie, príspevky

Nachádzate sa v časti: Diskusné fórum -> Zaujímavé stránky, odkazy, informácie... -> Sociálne problémy, kompenzácie, príspevky

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

ZTP a parkovaci preukaz

čas: 23.09.2009 13:30 autor: susan

Chcem sa s vami podeliť o svoju skúsenosť. SM mám od 2OO2. Napriek tomu som do októbra 2007 dokázala pracovať ako výkonný policajt. Potom to už nešlo. Bola som do júla 2008 na PN a odvtedy som na výsluhovom dôchodku. Nikdy som od štátu nič nechcela aj na tento dôchodok dostávajú aj zdraví expolicajti. A za ten normálne ďakujem bohu. Mám totiž takúto skúsenosť. Až v apríli 2009 som si povedala, že by som si mohla zažiadať o preukaz ZŤP prípadne o povolenie na auto. Medzitým totiž už nie som schopná vyjsť z domu bez francúzskej barle a na MHD mám psychický blok.Takže každý meter je pre mňa dobrý. Problém je v tom že moja pani doktorka nemá na mňa čas a tak mi stále píše EDSS 4. A dopadlo to tak, že mi vSenici odpísali, že nemám nárok ani na preukaz ZŤP nieto ešte niečo iné. Podľa nich som postihnutá len na 30 %. A to mám ešte kopu iných zdravotných problémov. Takže neviem ako sa to posudzuje teraz. Toľko moja skúsenosť. Pre úradníkov sme len kus papiera nie ľudia. Majte sa.

parkovanie pre cudzincov

čas: 23.09.2009 12:46 autor: ErikaM

:-D Aha, takže Slovensko bude musieť zasa postaviť hranice, aby mohlo cudzincom kontrolovať, či majú EDSS 6 a viac. Inak budú nusieť tú parkovaciu kartu, ktorá je platná v celej EÚ odovzdať na hranici.
Ak by aj náhodou niekto prešmykol a má EDSS len 3, tak ja, čo mám EDSS 5,0 mu pri parkovaní budem len závidieť, ale náš láskavý štát mi aspoň dovolí sa na to pozerať.
Nemám náhodou SM-károv z Rakúska informovať, že budú možno potrebovať špeciálne povolenie od nášho ministerstva zahraničných vecí a aj Interpolu?
:-D

čas: 23.09.2009 08:45 autor: jareš

Silvinka, to že niekto uzná námietky, ešte neznamená, že už je zmenený zákon...

zákon sa dodržiava v pôvodnom znení a o zmenách zatiaľ úrady nemajú ani páru...okrem toho, túto zmenu bude možné prijať až vtedy, ak sa poslanci rozhodnú prijať zmenu respektíve doplnok k už prijatému zákonu

písala som, že také jednoduché to nie je...toto je o čosi iný prípad...toto je už schválený zákon SR, ak aj prijali námietky, aj tak bude musieť celý proces prejsť cez NR SR, pozitívne je, že vôbec námietky prijali...takže toto vidím ako prvý krok

čas: 22.09.2009 23:58 autor: silvia

Jarka,

čas: 22.09.2009 23:48 autor: silvia

vdaka za vysvetlenie.
Je to nechutne... fuj, humus!!!
Preboha, to az pri stupni 6 ma clovek narok na nejaky prispevok?!

čas: 22.09.2009 23:29 autor: administrator

Ľudia, ešte raz....

invalidita priznaná sociálnou poisťovňou /dostáva sa za to invalidný dôchodok/ NEMÁ NIČ SPOLOČNÉ s posúdením na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, kde vám tiež priznávajú stupeň postihnutia, podľa ktorého určujú aj mieru pomoci - rôzne kompenzácie, príspevky na dopravu, na prestavbu, priznávajú sa preukazy ZŤP a ZŤP-S, parkovacie preukazy...

sú to DVE ROZDIELNE VECI a vzájomne obidva "úrady" nespolupracujú, hoci voľakedy to tak bolo....

nezmysel s EDSS 6 sa týka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, kde pokiaľ nemáš priznaných aspoň 50% zdravotného postihnutia nemáš nárok na absolútne NIČ...žiadne príspevky, žiadne preukazy NIČ!!!!
My, ktorí už máme posúdenie na 50% podstúpime opätovné posúdenie v roku 2011, kedy sa budú riadiť týmto zákonom, ktorý bol prijatý tento rok

Budú nám zobraté preukazy ZŤP resp. ZŤP-S, parkovacie preukazy, nedostanem žiadne kompenzácie ani príspevky....pokiaľ nám lekár nedá do správy, že naše EDSS je v stupnici na 6

Jarka

čas: 22.09.2009 22:06 autor: silvia

Jarka, prepac, ja tomu dobre nerozumiem, priznam sa, neorientujem sa v soc. zakonoch. MOhla by si poslat link, kde sa o tom pise? Lebo ja to nechapem. To plati do hranice EDSS 6? Alebo az pri EDSS 6 je cloveku uznana 50% invalidita?

Rakúsko

čas: 22.09.2009 18:28 autor: ErikaM

Pýtala som sa na rakúskom fóre ako to tam je s ŤZP preukazom a tým preukazom na parkovanie:
1. odpoveď: EDSS ist gar kein Thema, es muß ein Behinderungsgrad von mindestens 50% festgestellt sein. Das macht meist das Bundessozialamt. Für den §29 Ausweis zum Parken muß eine dauernde starke Gehbehinderung festgestellt werden. Das macht der Amtsarzt.

So ein Parkausweis gilt übrigens europaweit. Wenn Du also schon einen hast, sollte der auch hier gelten.
- môj stručný preklad: na EDSS vôbec nezáleží, musí ísť minimálne o 50% invaliditu, na parkovanie treba trvalé postihnutie. To rozhodne lekár toho úradu.

2. odpoveď: Für den Parkausweis §29b ist eine Gehstecke vn unter 300m entscheidend. Das entspräche einem EDSS von über 4,5.
môj stručný preklad: na preukaz na parkovanie je schopnosť chôdze do 300m. To zodpovedá EDSS 4,5.
Erika

EDSS 6,0

čas: 22.09.2009 18:08 autor: ErikaM

No a teraz mám tlak vysoký celý deň, lebo som si prečítala mail s týmto obsahom. Ani tabletky mi nepomáhajú.
Ja som inak veľmi kľudný človek, ale teraz zúrim.
Dúfam, že sa mi už nikto nebude čudovať a ani sa pohoršovať nad tým, že z tejto krajiny chcem zasa odísť. Ja sa tu bojím žiť! Robia si s nami čo len chcú.

čas: 21.09.2009 22:45 autor: administrator

No, keď hovoríme o týchto "nepopulárnych" veciach...tak som dnes dostala impulz

myslím, že je najvyšší čas, vysvetliť poslancom v zákonodarnom zbore, že čo to vlastne EDSS je, aby následne mohli túto totálnu hlúposť OPRAVIŤ

Myslím, že by sme sa mali (VŠETCI SM-kári SLOVENSKA) spojiť do jednej sily a napísať PROTEST proti prijatému novému zákonu z dielne MPSVaR, kde sa absolútne neuvážene schválila hranica EDSS 6, kedy je priznané na UPSVaR 50% (!!!!!!!!!!) invalidné postihnutie pre všetky druhy kompenzácii, rovnako tak pre priznanie ZŤP - preukazu ako aj parkovacieho preukazu

Myslíte, že by ste sa chceli opäť podieľať na zmene zákona, ktorý nemá hlavu ani pätu a schválili ho ľudia, ktorí ani len netušia čo to vlastne EDSS je

????

Stránky: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21